Przegląd silnika

Starszy pan po czterdziestce, trenujący od ponad 30 lat wybrał się na przegląd silnika, i to taki kompleksowy. Po całości i nie, żeby coś się działo, skrzypiało, czy stukało. Problem to świadomie, perfidnie i z całą premedytacją. Kto robił taki przegląd będąc od lat w treningu wytrzymałościowym, czy jakimś innym łapka w górę. Kto nie… ten wie, co robić, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.

EKG, próba wysiłkowa, holter ekg 72 h, holter ciśnieniowy 72 h i echo serca, to nie licząc badań które robię regularnie, jak morfologię rozszerzoną o witaminę D, żelazo i ferrytynę wrzuciłem do warsztatu na przegląd. Dlaczego? Żeby mieć pewność, że wszystko jest ok, serducho pracuje ok, nie ma arytmii, niedomykalności zastawek czy innych niespodziewanych niespodzianek. Decyzję podjąłem również dlatego, że jestem w pewnej grupie ryzyka. Tata miał operację na sercu, miał robione bajpasy i zastawkę, babcia miała zawał, więc… lepiej dmuchać na zimne, tym bardziej, że w sporcie jestem od 1987 roku a w samym maratonie od 2002 r. Serducho i inne narządy mają prawo być zmęczone, więc taki przegląd im się przydał.

Wyniki wyszły ok. Serducho jest zdrowe i może pracować jeszcze długi czas na wysokiej intensywności. To cieszy i daje komfort psychiczny i pozwala w spokoju bawić się bieganiem, bo właśnie o to w tym wszystkim chodzi.

Echo serca

Echokardiografia to bezpieczne i nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca. Echo serca umożliwia ocenę przepływu krwi, funkcjonowania jam i zastawek oraz naczyń wchodzących i wychodzących z serca. Badanie echokardiografii serca wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych, które odbijając się od badanego narządu, dają jego obraz na podłączonym do urządzenia monitora… źródło: Zdrowy Profil

EKG

Elektrokardiografia (EKG) – zabieg diagnostyczny wykorzystywany w medycynie przede wszystkim w celu rozpoznawania chorób serca. Pomijając EKG wykonywane w czasie operacji na sercu, jest to metoda pośrednia polegająca na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej w postaci różnicy potencjałów (napięć) pomiędzy dwiema elektrodami, co graficznie odczytujemy w formie krzywej elektrokardiograficznej, na specjalnym papierze milimetrowym bądź na ekranie monitora… żródło: Wikipedia.

Holter EKG – 72 h

Holter EKG to badanie, które zwykle trwa 24h, jednak lekarz może zlecić również dłuższy pomiar, np. 48h. Monitorowanie pracy serca w tak długim przedziale czasowym daje pełny obraz aktywności serca podczas różnych momentów w ciągu doby – w czasie spoczynku, stresu czy ćwiczeń fizycznych…. żródło Zdrowy Profil.

Holter ciśnieniowy – 72 h

Holter ciśnieniowy to przyrząd do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku niektórych pacjentów okazuje się, że jednorazowy pomiar ciśnienia w gabinecie nie jest wystarczający i miarodajny. W celu pogłębienia badań i postawienia właściwej diagnozy, w takich przypadkach stosuje się 24-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego za pomocą Holtera... żródło Zdrowy Profil.

Próba wysiłkowa

Próba wysiłkowa, zwana też EKG wysiłkowym, pozwala na ocenę wydolności fizycznej organizmu i pokazuje, jak pracuje serce w czasie wysiłku, generującego większe zapotrzebowanie na tlen. Podczas badania pacjent jeździ na specjalnie przystosowanym rowerze stacjonarnym lub chodzi po bieżni... żródło Zdrowy Profil.

Konsultacja z kardiologiem sportowym

Kardiolog sportowy pomaga zarówno sportowcom wyczynowym, jak i amatorom, jego pacjentami są zarówno sportowcy z wieloletnim doświadczeniem, jak i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Jego zadaniem jest nie tylko diagnozowanie chorób serca i kwalifikowanie do uprawiania sportu, ale również edukowanie sportowców w zakresie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie… żródło Zdrowy Profil.

…i dodam, że nie jest to post sponsorowany. Położyłem dolary z własnej kieszeni i nie zawahałbym się drugi razi ch położyć. Sporo osób pisało do mnie na messenger czy FB ile taka przyjemność kosztuje? Fakt, że może nie jest to tania sprawa, ale to inwestycja w siebie, we własne zdrowie, więc powinienem odpowiedzieć pytaniem na pytanie – a ile jesteś w stanie zapłacić za swoje zdrowie? No właśnie… ile?

To zdrowie jest prawdziwym bogactwem, a nie kawałki złota i srebra. – Mahatma Gandhi

2021-12-05T11:49:34+01:0005/12/2021|Motywacja, Testy, Trening|

Tytuł